Jak napsat motivační dopis

A je to tady – konečně jste objevili nabídku práce, na kterou už delší dobu čekáte. Termín uzávěrky přihlášek se blíží, životopis pro potencionálního zaměstnavatele máte dokonale vyšperkovaný a je před Vámi další nelehký úkol – motivační dopis. Ptáte se, jak na to? Podívejme se společně na několik tipů, které můžete využít, aby Váš motivační dopis působil na první i na každé další přečtení skutečně příjemným a důvěryhodným dojmem.

PIŠTE BEZ CHYB

A to bez ohledu na to, o jakou pozici se ucházíte. I přestože v dnešní technické době vezme knížku do ruky už jen hrstka lidí v porovnání s tím, jak tomu bylo dříve, určitá jazyková etika platí stále. Gramatické, stylistické a pravopisné chyby by se ve formálním psaní vůbec neměly vyskytovat! Nejnápadnější jsou pravopisné chyby týkající se tvrdých a měkkých i, psaní s a z, -mě versus –mně, apod. Pokud jste v této oblasti nikdy příliš neexcelovali, nebojte se vzít do ruky Pravidla českého pravopisu, eventuelně zainvestovat do korektury.

STRUKTURA DOPISU

Nezbytností rovněž je znát formální a obsahovou strukturu motivačního dopisu:

  • Samozřejmostí je zdvořilé oslovení. Pokud znáte jméno osoby, pro kterou je dopis určen, neváhejte ho použít. V opačném případě použijte oslovení „Vážená paní, vážený pane,“ – působí to přeci jenom o něco lépe než pozdrav „Dobrý den“. Po oslovení by měl následovat krátký úvod, v němž popíšete, co Vás k napsání motivačního dopisu vede. Např.: Reaguji na Váš inzerát z červnového vydání časopisu …, v němž poptáváte zaměstnance na pozici … . Chci se o tuto pozici ucházet, rád bych se Vám tedy prostřednictvím tohoto motivačního dopisu trochu představil.
  • V následující části by skutečně mělo být něco o Vás – napište své jméno, bydliště, můžete zmínit i věk a rodinný stav, a posléze přejděte k věci. Pište informace, které se týkají tématu. Na životopis můžete odkázat (hlavně v případě vzdělání a pracovních zkušeností), je ale žádoucí, aby motivační dopis obsahoval právě ty podstatné informace, které personalista ze stručných údajů v CV nevyčte.
  • Po představení,které by mělo být spíše stručné, se můžete více rozepsat o tom, proč chcete pracovat právě v této firmě a právě na této pozici. Pro zaměstnavatele je vždy příjemné vědět, že uchazeč si o společnosti zjistil nějaké informace, proto pokud je něco, co Vás na firmě zaujalo, nebojte se to v dopise uvést. Zároveň ale chci varovat před uváděním většího počtu informací o firmě tzv. za každou cenu – mohlo by to působit podlézavě. Radím tedy: Napište jen to, co Vás doopravdy zaujalo. Více pozornosti naopak věnujte konkrétní pracovní pozici. Můžete se rozepsat o Vašich představách a cílech v pracovní oblasti a uvést, v čem konkrétně by Vám daná pozice pomohla Vaše sny realizovat. Jak si představujete náplň práce? Co Vás na dané práci nejvíce přitahuje a proč? Co naopak vnímáte jako výzvu? Jaké přínosné schopnosti a dovednosti se můžete na dané pozici naučit? Jaké předchozí zkušenosti naopak můžete využít?
  • Poté, co jste podrobně, slušně a pravdivě popsali svá očekávání, přichází na řadu informace o tom, co můžete zaměstnavateli nabídnout. Zde přichází na řadu schopnosti a dovednosti uvedené v životopise. Měly by být jakýmsi základem této části dopisu, ale s pouhým výčtem kladných vlastností se personalista nespokojí. Za prvé: mluvte o sobě pravdivě. Dnešní doba sice přeje asertivitě a vysokému sebevědomí, přesto valná většina zaměstnavatelů ocení především takového zaměstnance, který dokáže sám sebe vidět takového, jaký doopravdy je. (Není nic horšího než zaměstnanec se sebevědomím vysoce převyšujícím jeho schopnosti a přirozenou inteligenci.) Nehrajte si na někoho, kým nejste. Své silné stránky můžete doložit stručným vysvětlením či příkladem z praxe. Na druhou stranu si dejte pozor, abyste o sobě nepsali až příliš skromně. Působili byste dojmem, že se podceňujete. Pokud máte pozitivní reference, které chcete k dopisu přiložit, na zmínku o nich je místo právě zde. Za druhé: nemějte strach psát i o slabých stránkách. Tedy alespoň pokud vidíte, že v požadavcích na kandidáta je nějaká skutečnost, které (dle Vašeho mínění) nemůžete na 100% dostát. Nemlžte, nezatajujte – přiznejte pravdu. Zároveň uveďte, že dostanete-li příležitost, rádi tuto výzvu přijmete.  Pro ty, kdo touží po konkrétním příkladu, zde je:

 „A co Vám mohu nabídnout? Především poctivost v kvalitě odvedené práce. Ráda dělám svou práci tak, aby za mnou byly vidět výsledky v dlouhodobém hledisku (viz reference v příloze č. 3).   Komunikace s klienty mi nedělá problém, snažím se jednat vždy přátelsky a slušně.  Přestože práce s operačním systémem Linux je pro mne stále ještě velkou výzvou, jsem ochotna na sobě v  tomto směru pracovat.“

  • V poslední části dopisu by se potom měla objevit jistá forma poděkování a zdvořilé rozloučení. Může vypadat třeba takto: Děkuji za čas, který jste věnovali přečtení mého dopisu. Pokud Vás oslovil, kontaktujte mne prosím na kterémkoliv z kontaktních údajů uvedených v CV. Nebo jednodušeji (a moderněji): Věřím, že jste si z uvedených informací o mně udělali alespoň částečnou představu. Pokud Vás můj dopis oslovil, prosím kontaktujte mne na …. . Děkuji.  Dopis obvykle končíme slovy S pozdravem a podpisem celým jménem.

PEČLIVÁ KONTROLA

Když máte dopis napsaný, nezapomeňte ho po sobě překontrolovat, zda je uspořádaný do odstavců, obsahuje všechny náležité informace a neobsahuje chyby. (Pro větší jistotu ho můžete dát přečíst další osobě.) Ze zkušenosti také vím, že je dobré psát s menším předstihem, abyste mohli nechat celou záležitost 1-2 dny „odležet“ a poté znovu zkontrolovat. Ve chvíli, kdy budete s výsledkem spokojeni, můžete odeslat.

Hodně štěstí!

Úvazek.cz

Pracovní portál pro kandidáty, zaměstnavatele a personální agentury.

Kontakty

Michal Husák
Benátky nad Jizerou
Ič: 047 72 539
info@uvazek.cz
+420 606 214 137